SANDARUMO TESTAS (Papildyta video)

Sveiki, vasara prabėgo labai greitai ir ganėtinai produktyviai, tačiau blogo įrašams laiko atrasti tampa vis sunkiau. Štai ir dabar, paskutinę vasaros dieną rašau sėdėdamas lėktuve kažkur pakeliui į Amsterdamą.

Dauguma šiuolaikinių namų statomi maksimaliai šilti, tačiau dažnai pamirštama, kad būtent namo sandarumas smarkiausiai įtakoja, kaip ilgai ta šiluma name išsilaikys. Namo sandarumą užtikrina tokie elementai kaip grindų betonas, sienų tinkas, lubų garo plėvelė, būtent pastaroji atlieka viena iš svarbiausių vaidmenų, tad kiekvienas plėvelės pradūrimas ar sujungimas turi būti labai sandariai užklijuotas. Kaip jau rašiau senesniuose įrašuose apie ventiliacijos ortakių montavimą ir lubų karkaso įrengimą, prieš sukant kiekvieną medvaržtį, ant plevelės buvo klijuojamas bitumines juostelės gabaliukas, tokiu budu užsisandarino kiekvienas, ar bent jau dauguma skylių plevelėje. Taip pat tinkavimo metu, tinkas buvo užleistas 2-5cm ant pačios plėvelės krašto, tokiu būdu mūro sienos/lubų plėvelės mazgas gavosi maksimaliai sandarus.

20160721_125150

 

Taigi, viena dieną vasaros viduryje sulaukiau UAB Termas specialistų vizito (beje, jie yra tarp tų 4 sertifikuotų laboratorijų lietuvoje, galinčių išduoti sertifikatą ir nors yra šiauliečiai – kiekvieną dieną važinėja po visą lietuvą), kurie ir atlikinėjo namo sandarumo testą. Prieš patį testą, nemažiau svarbus ir daug laiko atimantis procesas- žinomų nesandarumų paruošimas: iš lauko pusės užklijuojamos rekuperatoriaus padavimo/išmetimo angos, užklijuojami visi trapai/kanalizacijos vamzdžiai, užklijuojamos kamino angos, bei langų rankenų skyles (nes rankenų kolkas nėra).

Ant paradinių durų sumontuojamas galingas ventiliatorius, kuris traukia orą iš patalpų vidaus į lauką, arba atvirkščiai – pučia į pastato vidų, tokiu būdu sukeldamas slėgį namo viduje. Pastarasis variantas efektyviausias žiemą, tuomet iš lauko lengva pamatyti per kur šiltas oras patenka į lauką. Kadangi testą atlikinėjom vasarą, orą ištraukinėjom iš namo vidaus ir su dūmų ir oro srauto matuoklio pagalba ieškojom per kur oras patenka į namą, o patikėkit – jis patenka! Beje, pirmą kartą įjungus ventiliatorių, plėvelė pučiasi į namo vidų kaip balionas, ir visame name girdimas gasdinantis traškėjimas!

Sukelus ir palaikant pastovų reikiamą slėgį, pirmiausia tikrinamos visos žinomos ir numanomos nesandarios vietos- mano atveju dar buvo nesutvarkytos langų apačios, rozetės, kaikurie plėvelės sujungimai, grindų/sienos susikirtimo vietos – visų šių vietų rezultatai nenustebino. Nesitikėjau, kad pučiant dūmus po cokoliniu profiliu, jie puikiausiai numigruoja ne tik po lango apačia, bet ir per keramikinio blokelio skyles, tad prieš dedant vidines palanges ir xps, vėliau visas blokelio skyles sandariai užtepinėju skiediniu/plytelių klijais. Dūmų pagalba tikrinami visų langų galimi nesandarumai, šiektiek leidžia per langų gumines tarpines, “štapikus“, tiesa pasakius tikėjausi prastesnio varianto ir tik bebaigiant tikrint langus supratau, kad ant langų rėmų išorės esančių techninių ventiliacijos skylių esu užklijavęs po mažą permatomos lipnios juostos gabaliuką (tas skyles buvo pamėgusios širšės), nulupus kelių langų lipnias juostas ir dar kartą paleidus dūmus, rezultatas švelniai tariant įspūdingai nemalonus – per lango vyrius dūmai eina tarytum be jokio pasipriešinimo…. 😦

sitam video labai gerai matosi kaip plevesuoja plevele pro minimalius nesandarumus (matomas duju kondensacinio  katilo vamzdis ileistas i ventiliacini kamineli).

Apie mano paradinių durų (Niekam nesiūlau rinktis lenkiškų Mikea durų) ir jų nesandarumus, neapsiverčia liežuvis jų vadinti sandariom, kai per spynos šerdelių vidurį ir aplink spynas/rankenas plika akimi šviečia tarpai, o žiemą apšąla netik spynos/rankenos, bet ir pačios durys – neverta net šnekėti.

Čia šiektiek termovizinių durų nuotraukų.


Pasiruošimas testui užima apie valandą, dar porą valandų užtrunka nesandarumų ieškojimas, jų tvarkymo sprendimų aptarimas, na ir visų žaisliukų susipakavimas užtrunka dar apie pusvalandį, tad planuojantiems sandarumo testą – planuokit laisvą pusdienį.
Namo apskaičiuotas sandarumo koeficientas 0.95, tad net ir su tokiu galėtume pretenduoti į A klasę, tačiau mastau prieš pat įsikeliant gyventi (kai jau bus sutvarkytos visos pažymėtos nesandarios vietos) šį testą pakartoti.

Apibendrinimui: jei perkat jau pastatytą namą, ar jį jum stato darbininkai, ir jūs neturit laiko/žinių kontroliuoti visus darbų etapus – sandarumo testas, o dar geriau sandarumo + termovizinis testas yra tiesiog būtinas, ir tie keli šimtai eurų tikrai atsipirks (o artimiausiu metu įsigaliojus įstatymui visus naujus namus daryti A klasės – abu šie testai bus privalomi). Jei sandarumu rūpinotės patys – manau patys žinot visas silpnesnes vietas.

38 komentarai “SANDARUMO TESTAS (Papildyta video)

 1. Lauko durys pas mane tokios pačios. Taipogi nesu patenkintas spyna ir suktukais. Įdomiausias jų pavadinimas “Thermica“ ir pozicionavimas kaip “šiltų“ durų. Dariau termoviziją praitą žiemą, rezultatus žr. http://rolandonamas.blogspot.lt/2016/01/langu-montavimas.html paskutinėse nuotraukose. Nekreipkite dėmesio į tarpelius tarp varčios ir staktos (dešinėje pusėje), nes į tarpus buvo prilindę skiedinio ir durys sandariai neužsidarė. Po to buvo sutvarkyta ir tikiuosi, šią žiemą durys atlaikys geriau.
  Kitas durų minusas – parduodant nepasakė, kad būtinai reikia įsigyti ir staktos praplatinimą. Jo neįsigijus, staktą teko platinti buitiniu būdu – imant paprastą medinį brūselį ir jį dažant ;(

  Kitas įdomesnis klausimas – tą 0,95 rodiklį paskaičiavo jau išmontavus žinomų nesandarumų sandarumus?

  Patinka

  • Termovizines nuotraukas praita ziema dariausi ir as, reikes susirasti, ir idomumo delei pasilyginti su taviskem.
   Del staktos praplatinimo- pas mane ji yra, tik dabar jau nebeprisimenu, ar man ji isiule, ar pats pasirinkau, bet apie staktos ploti, tikrai diskutavom su pardaveju.

   “Kitas įdomesnis klausimas – tą 0,95 rodiklį paskaičiavo jau išmontavus žinomų nesandarumų sandarumus?“ – cia nesu tikras ar gerai supratau klausima. Sitas skaicius buvo isskaiciuotas, pagal tokias salygas, kurios buvo matavimu metu ( (uzsandarintos kaminu, ventiliacijos, vietos. Matosi nuotraukose). Taciau kaip ir sakiau, tik matavimu pabaigoje apsiziurejau, kad is lauko buvau palikes uzklijaves technines langu skyles, tad manau, jos kazkiek itakojo geresnius rezultatus. Klausiau mestru kaip isivaizduot ta sandarumo koeficiento parodyma. tai pagal mano turius gaunasi mazdaug 10cm X 10 cm skyle per viso namo nesandarumus.

   Patinka

   • Patikslinsiu antrąjį klausimą dėl 0,95. Mano manymu, sandarumo testas turi būti atliekamas realiomis gyvenimo sąlygomis, t.y. su atidarytomis kaminų ir ventiliacijos angomis. Nes jeigu testo metu viską užsandarinsime, tai tas rodiklis rodys ne realų namo sandarumą gyvenimo sąlygomis, bet laboratorinį sandarumą, kuris rodys ne ką kitą, bet gebėjimą identifikuoti nesandarias vietas 🙂

    Atsakymą bet kokiu atveju supratau – jie išskaičiavo kažkaip gudriai, įvertindami kiekvienos testo metu užsandarintos angos parametrus. Bet ir tai manau yra teorija – skylė skylei nelygu 🙂

    Paspaudė "Patinka": 1 person

   • Is dalies su tavim sutikciau, taciau efektyviam sandarumo testui turi buti daromi minimum 2 testai. Pirmas testas – nesandarumu identifikavimui ir tvarkymui, ir antras realiomis gyvenimo salygomis (arba po zinomu nesandarumu likvidavimo).
    Ir manau logiska, kad pirmojo bandymo metu sukuriama tavo vadinama Laboratorine erdve, nes sio testo metu butent ieskomos nezinomos vietos. Pas mane per visas lauko sienose esancias rozeciu ertmes taip pat trauke oras, taciau ju netvarkiau, nors veliau tie nesandarumai bus panaikinti (na bent jau tikiuosi 🙂 )

    Patinka

   • Sveiki, sandarumo testas yra atliekamas laikantis tam tikros metodikos: LST EN ISO 9972:2015 „Šiluminės pastatų charakteristikos. Pastatų pralaidumo orui nustatymas. Ventiliatorinis slėgių skirtumo metodas (ISO 9972:2015)“ Jame yra nurodyta, kad reikia bandymo metu užsandarinti pastato vėdinimo angas ir kitas angas kurios yra specialiai paliktos (kaminas). Kitas angas kanalizaciją, rankenas imitavime, kad jos jau sudėtos norint sužinoti kuo tikslesnį rodiklį. Dėl natūraliomis sąlygomos oro kaitos tai jis apie 20 kartų mažesnis nei testo metu paskaičiuoto rodiklio, tačiau kaip ir minėjau yra metodikos pagal kurias yra atliekami bandymai. Geros dienos 🙂

    Patinka

 2. Realiai gyvenant nesandurumas turetu buti dar didesnis. Viska ka uzsandarino testo metu bus atklijuota. Matau nuotraukose yra atvestas ideklas zidinio/krosneles pajungimui. Va per ji salta ora pus normaliai.

  Patinka

  • is dalies taip, taciau is kitos puses ne. Beabejo, kai bus atidarytos durys/langai apie kazkokius sandarumus sneketi neverta, taciau sandarumas labiausiai reikalingas ziemos metu, o tuo metu, viskas buna maksimaliai uzdaryta.

   Nuotraukoje tavo minimas “Ideklas“ yra ne zidinio/krosneles, o vamzdis gartraukio pajungimui, kuris nusiveda iki kamino, kur pries pat iejima i kamina stovi gartraukio variklis ir uz jo “Drugelio“ tipo sklende. Visisko sandarumo per cia nesitikiu, bet kad cia labai “PUS“ salta ora taip pat nemanau,.

   Patinka

 3. Nu aš dar apsvarstymuose ar darytis sandarumo testą. Sandarinau ir tebesandarinu viską pats, todėl visos probleminės vietos kaip ir žinomos. Nustebino galbūt tik lango vyriai. Kaip žadate šią vietą spręsti, negi keisite langą? Beto, kuo ir kaip sandarinate sienos ir grindų sandūrą?

  Patinka

  • Jeigu apkaustai normalūs, turi būti ant vyrių reguliavimo varžtai, kurie leidžia ne tik varčią į šonus stumdyt (varžtas iš vyrio šono), bet ir didinti prispaudimą ties vyriu ( dažniausiai varžtas priekyje).

   Patinka

   • beabejo vyriai leidzia reguliuoti ir stumdyti, taciau problema yra netiek prispaudimas, kiek vyriu ertmes pro kurias oras lengvai cirkuliuoja kiaurai lango rema.

    Patinka

  • Artimiausiu metu pasistengsiu imesti daugiau nuotrauku ir video, ten geriau matosi langu nesandarumai. Kaip spresiu sia vieta kolkas nezinau, manau reikes pasitarti kaip minimum su langu gamintojais/pardavejais. Bet kolkas akivaizdziausias sprendimo budas – uzsandarinti is lauko esancias technines langu ertmes kurios kaip suprantu skirtos ventiliacijai..

   Sienos/Grindu sandara dar nevisur uzsandarinta, vonioje ji uzsisandarino 1cm uzpylus islyginamojo sluoksnio, katilineje ir tambure uzsidejo su plyteliu klijais, visose kitose patalpose planuoju praeiti su tuo paciu gipsiniu tinku..

   Patinka

   • Ar ten kur neužsandarinta sienos/grindų sandūra, buvo nesandarumų atliekant sandarumo testą? jeigu buvo, tai tik išorinių sienų sandūrose ar ir vidinių?

    Patinka

   • taip, kaikur buvo nesandarumu, bet nevisur. Pvz kaikur kur akivaizdus tarpas, taciau nera nesandarumu, o kaikur kur mazas tarpukas – traukia vejas. Dar kas nustebino, viduryje namo, kur prie blokelio dantu nedaina betonas, aparatas rodo nemazus srautu judejimus (taip iseina kad tarp polistirolo lapu is kazkur yra traukiamas oras..)

    Patinka

   • Kiek suprantu, tu techninėmis skylėmis vadini drenažus.
    Ir jei taip – nebandyk jų užsandarinsi. Pro juos išbėga vanduo (kondensatas). Jei užsandarinsi:
    Vitrininėse dalyse kaupsis vanduo apačioje tarp paketo ir rėmo, žiemą tas vanduo su leidais pradės lįsti per stiklajuostę ir jis bus apšalus.
    Varstomose dalyse, iš varčios išbėgęs kondensatas liks ant rėmo ir atsidarius langą turėsi ką šluostyti pastoviai.

    Išvis kodėl vyriai nesandarūs nelabai suprantu, nežinau kaip tavo atveju, bet dažniausiai jų varžtai ir kaiščiai nesiekia tų rėmo/varčios kamerų, pro kurias vyksta ventiliacija ir kondensato pašalinimas.

    Patinka

 4. Opa, geras, prieš metus pridavinėjant buvo tik dvi įmonėlės duodančios sertifikatus, KTU ir Pajurio sauga, bet kainos buvo gal nuo 400€ už tą popieriuką, dėl to nusprendžiau nesukti kiaušinių dėl A klasės ir pridaviau namą kaip B, nes be sandarumo testo (sertifikuoto) aukščiau B negali būti 🙂 Gal žinot kokios sumos dabar vaikšto už sertifikatą?

  Patinka

  • kiek susiduriau, pas visus labai skirtingos kainodaros, vieni skaiciuoja nuo m2, kiti turi fix kaina. Bet standartiniam namui kazkas apie 250eur turetu but (Su Termu sutariau smarkiai geresne kaina 🙂 )

   Patinka

 5. Sertifikuositės A klasei? Sandarumo užtenka, šiltinimai irgi A klasės? Dar klausimas blokeliai sumūryti tik vertikaliomis siūlėmis? Sienų sandarumas pagrinde tinkas iš vidaus ir polistirolas iš lauko?

  Patinka

  • A klasei sandarumo uzteks, varza ant ribos, tad nezinau kaip tiksliai ja skaiciuos. Blokeliai muryti tik horizontaliom siulem, taciau visos vertikalios siules is lauko pries apsiltinant uzpustos sandarinimo putom. Pagrindinis sandarumas sakyciau yra tinkas is vidaus + garo plevele po perdanga.

   Patinka

 6. Matau, kad per sandarumo testa kamino ventiliacines groteles buvo uzklijuotos..ar tai nera saves ir kitu apgaudinejimas?

  Patinka

  • Taip, katilines ventiliacija buvo uzklijuota, placiau pakomentuot negaliu, bet gal taip visur daroma? Realiai sandarumo testas turetu parodyti nesandarias vietas, tad visi zinomi nesandarumai uzklijuojami.

   Patinka

  • Taigi testas daromas tam, kad sužinot namo nesandarias vietas, kas iš to jei paliksim žinomas vietas atviras ir po to nematysime tikrų nesandarumų.

   Patinka

   • Beja, Artūrai, dėl sandarumo, ką dabar darytum kitaip statydamas namą? Ar mūrytum tokia pačia siūle (su tarpu)? Kadangi pas tave nėra žiedo, ar kaškaip sandarinai paskutinę blokelių eilę?

    Patinka

   • taip, testas daromas tam, kad suzinot jo sandaruma eskploatacijos metu. Kadangi zidinio nera, tai normal jo angą užklijuoti, darant prielaidą kad pajungus židinį, ta vieta bus sandari. Su grotelem yra kita melodija..jos bus atviros ir bus konkreti skyle name, tad nuostoliai per ja turi būti ivertinami sandarumo testo metu.

    Patinka

   • Šiaip daroma du testai, vienas statybų eigoje, pasižiūrėt galimas problemines vietas, kada dar galima jas ištaisyti, kas manau čia tokiu tikslu ir buvo daryta, kitas pabaigoje, kad įvertinti namo sandarumą eksploatacijos metu.

    Patinka

   • na taip, bet sis testas buvo veliau deklaruotas sertifikuojant nama..del to ir sakau, kad apgaunant save ir kitus galbut namas pasieke a klase…nes toks kaminas a klasei tikrai yra negalimas.

    Patinka

 7. Sveiki,
  Ieškojau būsto pirkimui, nusižiūrėjau vieną kotedžą ir nusprendžiau atlikti sandarumo testą su termovizija ir dūmų testu. Statytojas teigė, kad pastatas paruoštas A klasės sertifikavimui, bet po bandymo pasirodė, kad nesiekia net B klasės (1,6k/h). Pardavinėjo su 85% baigtumu, kad nereikėtų pačiam sertifikuoti, tad labai džiaugiuosi, jog pasidariau testą dar prieš pirkimą. Su statytoju sutarėm defektų ištaisymo sąlygas ir terminus, nusiderėjau kainoje. Esu labai patenkintas paslauga.
  Mano namui sandarumą tikrino šie vyrukai – (reklama istrinta), dirba greitai ir kokybiškai, o ir kaina pasiūlė geriausią.

  Patinka

 8. Potruputi galvoju, kuo reiks pakeisti laikinas duris. Draugas išgyrė lenkiškas Mikea, nu galvoju ar tik ne pas aenamas tokios su nuosabiu atsiliepimu. Pasirodo tos pačios.

  Patinka

  • papildziau posta viena duru nuotrauka kaip atrodo dabar. po mazdaug 2m duryse atsirado toks “spuogas“ , durys dar labiau issikreipe, laukiu siltesniu oro ir pardavejas keis varcia i nauja.

   Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s